• jahanshahi
  • مرداد ۱۰, ۱۳۹۸
  • بدون دیدگاه

فشار خون بالا ( قسمت اول )

فشار خون به مقدار فشاری گفته می‌شود که توسط خون در جریان، به دیواره‌ی رگ‌ها وارد می‌آید و یکی از علائم حیاتی است. فشار خون در نواحی نزدیک قلب، بیشتر و نسبت فاصله گرفتن از قلب کم تر می‌شود.

برای این که خون در شریان‌ها جاری شود و موادغذایی را به اعضای مختلف بدن برساند، نیاز به نیرویی دارد که خون را به گردش درآورد. این نیرو، فشار خون نامیده می شود.انقباض و انبساط عضالت قلب و شریان‌ها این نیرو را ایجاد می‌کند. در صورتی که شریان‌های بدن، توانایی انقباض و انبساط طبیعی خود را به دلیل رسوب چربی‌ها در دیواره شریان از دست بدهند، فشار خون بالا می‌رود.در این وضعیت، قلب نیز باید با شدت و قدرت بیشتری فعالیت کند. مقدار فشار خون باید بر اساس چند اندازه‌گیری دقیق که در موقعیت‌های جداگانه و در طول یک دوره زمانی اندازه‌گیری شده است، تعیین شود. اگر فشار خون یک فرد به‌طور دایمی بالاتر از حد طبیعی باشد، اصطلاحا می‌گویند او به فشار خون بالا یا پُرفشاری خون مبتلا شده است.

انواع فشار خون بالا

در یک تقسیم بندی کلی می‌توان فشار خون بالا را به دو نوع اولیه و ثانویه تقسیم کرد:

فشار خون بالای اولیه:

در فشار خون بالای اولیه- که ۹۵ درصد بیماران مبتلا به پُرفشاری خون راشامل می‌شود، علت فشار خون بالا مشخص نیست و عوامل خطرسازی مانند سن بالا، جنسیت مردانه، مصرف بیش از حد نمک، چاقی، دیابت و سابقه خانوادگی را در شکل گیری آن دخیل می‌دانند.

فشار خون بالای ثانویه:

در فشار خون بالای ثانویه- که ۵ درصد بیماران مبتلا به پُرفشاری خون راشامل می‌شود، علت فشار خون بالا اختلال در کار یکی از عوامل تنظیم کننده فشار خون (مانند تغییر در ترشح هورمون‌ها و یا عملکرد کلیه‌ها و غدد فوق کلیوی ) است. از آنجا که در چنین وضعیتی ممکن است درمان بیماری ایجادکننده فشار خون بالا به برطرف شدن قطعی این عارضه منجر شود و برای همیشه بیمار را بهبود بخشد، توجه خاص به این گروه از بیماران و تشخیص سریع و صحیح بیماری آن‌ها اهمیت دارد.

عوامل خطر بیماری فشار خون بالا

عوامل زمینه سازی وجود دارند که می‌توانند به افزایش احتمال بروز فشار خون بالا در افراد منجر شوند. به این عوامل، عوامل خطر فشار خون گفته می‌شود. مهمترین عوامل خطر بیماری فشار خون بالا عبارتند از:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *